Międzynarodowy Dzień Muzyki

czwartek, 29 września 2022

Międzynarodowy Dzień Muzyki przypada na 1 października.

Ten dzień został zainicjowany przez Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO. Nasze przedszkole ma muzykalną duszę więc obchodzić będziemy tygodniowy
DZIEŃ MUZYKI!

"Muzyka otwiera duszę i pociesza serce. Pamiętajmy, że tydzień muzyki może być melodyjnym SPA
nie tylko dla dzieci, ale także dla nas."

Ramowy plan działań 3.10-7.10.2022r

Poniedziałek: 3.10

Muzyczne poranki- z muzyką w szatni szybciej zmieniają się buciki. Każdy dzień inny styl muzyczny.

Pan John” - Dariusz Gruszecki - 13.30 zaprosi muzykę do przedszkola, przechadzając się melodyjnie po każdej
z sal. Na koniec mini koncert w holu.

Wtorek: 4.10

Malowanie muzyki” - grupowa praca plastyczna.

potrzebne materiały: szary papier, farby, pastele, bibuła itp. Wszystkie grupy.

5-6 latki do utworu”W grocie króla gór” kompozytor Edward Gried.

4-latki do utworu „William Tell Overture”: Final Rossini.

3- latki do utworu „Poranek” kompozytor Edward Gried.

*Nauczyciel prosi dzieci o zastanowienie się, jaki kolor, kształt czy linie kojarzą mu się z tą muzyką
i pasują do utworu.

Wystawa prac w holu przedszkola

Środa: 5.10

Muzyczne poranki- z muzyką na żywo.

1. Muzyczny fitness- w grupach, do wybranego stylu muzycznego- wygibaski, rozciągaski.
  2. Koncert skrzypcowy wykonaniu zaproszonego gościa, Pani Heleny Laskowskiej. Wystawa instrumentów muzycznych w holu przedszkola. Podział na grupy 3-4 latki, 5-6 latki. Godziny podane będą w dniu występu.

Czwartek: 6.10

1. Z muzyką przez świat- w grupach, nauczyciel wybiera kraj i prezentuje styl muzyczny oraz taniec narodowy. Zapoznanie z inną kulturą (irlandzka, hiszpańska, polska, amerykańska- indiańska, teksańska, hawajska itp.) Wszystkie grupy.
  2. Zajęcia muzyczno-rytmiczne grupy Słoneczka  i Zajączki (Pani Agata Jakubas z Centrum Edukacji Muzycznej. Tematyka-„Muzyka z patyka”).

Piątek: 7.10

1. Mini koncert przedszkolny- w wykonaniu naszych artystów przedszkolnych. Zapraszamy grupy starsze: Smerfy, Ananaski, Motylki, Słoneczka, Pszczółki. Start 9.30 w holu.
  2. Interpretacja muzyczna do utworu „Praczki” z wykorzystaniem gumy sensorycznej (SIGUMA)
  3. Odśpiewanie piosenki z grupami pt.”Skaczące Nutki”gr . Słoneczka  w wykonaniu gr. Słoneczka.
  4. Prezentacja utworu Polka Żarcik z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych metodą aktywnego słuchania muzyki gr. Motylki. Instrumentacja utworu Hugo Strasser z wykorzystaniem patyczków i kubeczków metodą Batti Strauss gr. Motylki.
  5. Kowbojem byłem...- zabawa muzyczno- ruchowa w stylu amerykańskim gr. Zajączki i Owieczki.

Skaczące Nutki”- muzyka Barbara Kolago, słowa Dorota Gellne

1. Do przedszkola wpadły nutki,
wszystkie miały czarne butki,
czarne szelki i czapeczki
i skakały jak piłeczki.

ref: Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem, ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy: do, re, mi, nutki trzy.

2.Poprosiły o mieszkanie

w dużym, czarnym fortepianie,
i biegały i skakały
po klawiszach czarno-białych.

ref: Ta wysoko…

3. Nawet na leżakowaniu,

przeszkadzały dzieciom w spaniu,

i skakały po kocykach

w czarnych szelkach i bucikach.

Organizatorzy: nauczycielki Edyta Wojtowicz, Diana Małek, Agnieszka Dziedzina -Grabowska

ZAPRASZAMY MUZYCZNIE

red: E. Wojtowicz, D. Małek